Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.

Galeria Bliska Sztuce

Uwaga z 21 listopada 2019 r. i z 27 maja 2020 r.: ten tekst poniżej już się do niczego nie nadaje, ponieważ przez 10 lat nie udało mi się zrobić ani jednej więcej takiej wystawy (a bardzo chciałam), następnie musiałam się dwa razy przeprowadzić, kursów w pracowni już nie prowadzę, ponieważ nie mam już pracowni takiej, do której mogłabym kogoś zaprosić na lekcje malarstwa, a e-learning na cudzej platformie wciąż nie wydaje mi się dość atrakcyjny, więc jeszcze się nie przełamałam do tej formy uczenia. Jednak jak usunę tę cenną dla mnie pamiątkę (mam teraz na myśli ten tekst poniżej) tamtego wprawdzie kameralnego, ale jednak artystycznego wydarzenia w Krakowie, zapomnę w ogóle, że miałam w życiu (do 50-tki) aż dwie indywidualne wystawy malarstwa, a nie tylko jedną, w Warszawie, a nie chciałabym o tym zapomnieć. Przepraszam więc osoby, których ten tekst poniżej razi. Po prostu, jeśli kogoś razi, proszę tego nie czytać.

Kochani Goście mojej pierwszej autorskiej wystawy gwaszy w Galerii Bliskiej Sztuce, a także Drodzy Internauci zaglądający czasem także i tu,

czas biegnie tak szybko. Chciałabym Was zapraszać często na spotkania przy moich obrazach. Dla mnie często to raz na rok. Tamten wernisaż, który, jeśli jeszcze pamiętacie, był w grudniu 2010 roku i inaugurował moją autorską działalność promocyjno-artystyczną czy był dla... nas wydarzeniem niezapomnianym? Dziękuję jeszcze raz za Waszą obecność na tej małej wystawie moich gwaszy. Dziękuję za wspaniałą atmosferę. Dobrze ją pamiętać. Dziękuję za Wasze komentarze i wszystkie uwagi, a także pytania. Dzięki Wam kierunki moich malarskich poszukiwań stały się prostsze. Dzięki Wam moja pracownia, na krótką chwilę zamieniona w galerię, ożyła nadzieją na ciąg dalszy bycia blisko sztuki, a dokładniej blisko sensu sztuki, a jeszcze precyzyjniej blisko sztuki sensownej czyli... potrzebnej. Obiecuję, że już nigdy nie powiem aż tak głośno: „ratunku, kultura nam ginie”.

Kochani Goście mojej pierwszej autorskiej wystawy gwaszy w Galerii Bliskiej Sztuce! Wierzę, że czasem ktoś z Was jeszcze tu zagląda, więc piszę z nadzieją, że2 uda mi się i Was zachęcić do spróbowania swych sił w praktycznym poznawaniu malarstwa, czyli w kursie Malarstwo i Ty — START w wersji e–learningowej. Chodzi mi w tym kursie także o to, że pewnych rzeczywistości plastycznych nie da się opowiedzieć ani tekstem, ani obrazem, a jedynym słusznym sposobem mówienia o nich jest zorganizowanie przestrzeni dla ich doświadczenia. Do pewnego stopnia zdawałam sobie z tego sprawę już kilka lat temu, czyli w grudniu 2010 roku, ale tak na bardzo serio przekonali mnie do tego ci moi Kursanci, którzy jak się okazało — nie mieli nie tylko talentu, ale nawet zdolności. Byli właśnie tymi, na których jeszcze bardziej mi zależało, niż na osobach z ewidentnym talentem, ponieważ uważam, że kurs, który przygotowałam jest także dla osób, które nie mają ani talentu, ani nawet zdolności do malowania czy rysowania, bo na tym etapie nie jest to potrzebne. Zwłaszcza, że u osób starszych talent i zdolności mogą być "przysypane" latami niedowierzania i przeświadczenia, że ich nie ma. Trzeba wtedy zaufać ochocie do malowania i się nie przejmować brakiem talentu czy zdolności. Takie przejmowanie może próbować się pojawiać dopiero z chwilą podejmowania decyzji o dalszym kształceniu w tym kierunku. Moi drodzy Kursanci! Mówiłam Wam na kursie kto na pewno ma predyspozycje. Proszę o tym starać się pamiętać i mi dalej wierzyć. Moja ostatnia Kursantko kursu realizowanego w pracowni! Ma Pani już silne nerwy, ponieważ płakanie przy sztaludze zostało "przepracowane" — z tego co pamiętam — na pierwszych zajęciach i potem już nigdy się nie pojawiło. Proszę mi nawet w to uwierzyć i bez obaw malować dalej.

Pozdrawiam serdecznie,

Renata Kucharska

Wystawa 2010

Uprzejmie informuję, że nazwa galerii i sposób realizacji jej programu to część mojej artystyczno–merytorycznej wypowiedzi, której składową jest także promocja sensu sztuki.