malarstwo i Ty - sztuka z bliska

®

Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.

Flaga Szwecji Flaga Francji Flaga Polski

Rozmaitości: Rozumiem to tak, a Ty?Rozmaitości: nasze eko

Techniki malarskie

Kilka słów wprowadzenia:

Techniki malarskie, ogólnie rzecz ujmując, opisują rodzaje materiałów i narzędzi potrzebnych dla uzyskania różnych, planowanych efektów artystycznych. Na każdą technikę malarską składa się kilka elementów: jakiś rodzaj podobrazia (podłoża, na którym zamierzamy malować), zazwyczaj pokryty warstwą zaprawy, materiał malarski (pigmenty połączone trwale z jakimś spoiwem), narzędzia potrzebne do przeniesienia materiału malarskiego na podłoże (pędzle, szpachelki, obsadki ołówków), substancja zabezpieczająca gotowe malowidło (werniks).

Różnorodność technik malarskich pozwala na swobodny wybór takiego rodzaju techniki, który najpełniej pomoże zrealizować twórcy jego zamierzenie. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze z nich.

Akryl

To ciekawa i bardzo młoda technika malarska. W zasadzie może nawet zastąpić malarstwo olejne. Posiada bogatą paletę barw i podobnie jak farby olejne kilka gradacji siły krycia. Podobraziem może być papier, płótno, deska. Rozcieńczalnikiem - woda. Nie unosi się wokół nas tajemniczy zapach pracowniany, który tak mocno jest związany z farbami olejnymi, gdzie rozcieńczalnikiem jest terpentyna. Aby malować akrylami, potrzebujemy kilku tubek farb, parę płaskich pędzli, pojemnik na wodę, paletę, podobrazie i temat. Możemy zacząć pracę. Farby akrylowe schną szybko. Malując kładziemy warstwa na warstwę i budujemy obraz. Już kilka godzin po namalowaniu możemy go zawerniksować i cieszyć się efektem naszych wysiłków. Pozostaje tylko jeszcze dobrać ramę i gotowe!

Akwarela

Malowanie farbami akwarelowymi to inna poetyka, niż akryl. Niektórzy uważają, że to jedna z najtrudniejszych technik malarskich, bo trzeba być prawie nieomylnym w trakcie pracy. Papier, który w tej technice jest podstawowym podobraziem ma ograniczone możliwości przyjęcia naszych poprawek. Poza tym bezcenne są tu właśnie te pierwsze decyzje, aby nasza akwarela zachowała świeżość i przejrzystość. Są pasjonaci akwareli i kiedy już jej zasmakują nie chcą malować w innej technice. To świetny sposób notowania wrażeń z plenerów. Maluje się szybko. W kilka godzin można stworzyć wiele prac. W sklepach zaopatrzenia plastyków bez trudu zakupicie farby akwarelowe. Polecam w tubkach. Co jeszcze potrzebne akwareliście? Wysokiej jakości papier przeznaczony specjalnie do malowania akwarelami. To bardzo ważne, bo tu sam papier podnosi lub obniża jakość naszej pracy. Najlepiej spytać w specjalistycznym sklepie. Tam zawsze uzyskamy fachową podpowiedź. Pędzle o różnej gradacji. Paletka.

dalej

Krótki utwór tekstowy:

O! „Kocham” Kraków, bo to nie grzech.

Krótka obrona magistrów sztuki:

Nie jest prawdą, że dobrzy malarze są dlatego dobrzy, że są pouszkadzani. To paskudne pomówienie. Niestety spotkałam się z tego typu zdaniem na temat twórców. Dlatego oburzona, oświadczam: żeby malować profesjonalnie trzeba mieć silne nerwy i bardzo dobry kontakt z własnymi emocjami. Kto nie ma, nie powinien się brać za ten zawód. Tzw. terapia sztuką to coś zupełnie innego. Zaświadczenie niech będzie potwierdzeniem, że byłam sprawdzić.

Krótka podpowiedź jak się regenerować, kiedy się maluje profesjonalnie:

Od czasu do czasu zaaplikować sobie szybkie chodzenie; od czasu do czasu wypić lampkę dobrego wina (dot. osób nieuzależnionych); od czasu do czasu dobrze się wyspać; od czasu do czasu zająć się rozumieniem tekstu, a nie obrazu; od czasu do czasu zrobić sobie opuszkami palców automasaż głowy.

Krótka aprobata dla malarzy malujących amatorsko:

Malarstwo malarzy amatorów jest mało świadome, ponieważ świadomość tego co się robi na podobraziu uzyskuje się w drodze przynajmniej kilkuletniego kształcenia akademickiego, ale niekoniecznie musi malarzowi zależeć na tej świadomości, więc można z całą pewnością wybrać dla siebie malarstwo amatorskie i może to być jak najbardziej świadomy wybór, a nie jakaś życiowa porażka. Malarze amatorzy mogą z powodzeniem sprzedawać swoje prace, ponieważ ich malarstwo jest łatwiejsze w odbiorze. Pozostają jednak w pewnego rodzaju ciemności twórczej, której nie mają malarze profesjonalni.

Krótki utwór tekstowy:

Nawrócenie to życie i zwycięstwo miłości, a drogą do tego zwycięstwa - miłosierdzie. Prawda, że prawda?

21 grudnia 2014 r.

© malarstwo i Ty Renata Kucharska, 2010-2018.