Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.

Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych dot. Malarstwa (litera t)

W tak niszowej branży jaką są sztuki plastyczne, nie trzeba się bardzo dobrze orientować, żeby robić spore wrażenie na swoich znajomych. Wystarczy chwilka czasu, żeby dało się coś i o sztuce ciekawie zagadać. Tak naprawdę wystarczy na wiele okazji tyle co w tym słowniku, np. żeby zaskoczyć prawie każdego przewodnika w prawie każdym mieście czy muzeum. Pomoże też osobom zainteresowanym bardziej poważnie tym, żeby swobodniej poruszać się po terminologii związanej z plastyką. Serdecznie zachęcam do przeglądnięcia tego krótkiego słownika o malarstwie.

RK

Krótka prezentacja wyjaśnionych w słowniku pojęć na literę t:

Na pewnym tondzie widać wykonaną temperą maniera tenebrosa.

W sumie cały Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych zawiera 107 zwięźle wyjaśnionych pojęć plastycznych.

Jeśli chcesz przeczytać całość, przejdź do płatności: 5 zł – (dostęp bezterminowy).

„Technika olejna jest chwalona przez pisarzy cinquecenta właśnie za to, że umożliwia efekty miękkości, stopienia, przepływania jednego koloru w drugi. «Olej sprawia, iż koloryt staje się miękki, delikatny, łagodny; nadaje się on lepiej niż inne 'media' do maniery sfumato i do stapiania barw; albowiem gdy się pracuje na nim na świeżo, farby mieszają się i łatwiej jednoczą jedna z drugą» ” powiada Vasari.

Niechęć do ostrego, nasyconego, płasko położonego koloru widoczna jest u wszystkich pisarzy XVI w. — także i weneckich. Ceni się teraz nie piękne barwniki, lecz umiejętny sposób ich użycia, ceni się nie jaskrawą chromatykę, lecz półtony, mieszaniny, stopniowanie i przełamywanie kolorów oraz wszelkie efekty imitacyjne, jakie stąd można uzyskać. To jest pogląd wspólny. Ale szkoła rzymska stoi na stanowisku, że rozbudowanie efektów koloru jest zaletą o tyle tylko, o ile nie rozbija formy rysunkowej”.

Rzepińska M., Historia koloru, Warszawa 2009, s. 261

odnośnik obrazkowy do certyfikatu Rzetelna Firma

Bibliografia:

(podana tu literatura przedmiotu dotyczy całego słownika)