Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych dot. Malarstwa (litera m)

W tak niszowej branży jaką są sztuki plastyczne, nie trzeba się bardzo dobrze orientować, żeby robić spore wrażenie na swoich znajomych. Wystarczy chwilka czasu, żeby dało się coś i o sztuce ciekawie zagadać. Tak naprawdę wystarczy na wiele okazji tyle co w tym słowniku, np. żeby zaskoczyć prawie każdego przewodnika w prawie każdym mieście czy muzeum. Pomoże też osobom zainteresowanym bardziej poważnie tym, żeby swobodniej poruszać się po terminologii związanej z plastyką. Serdecznie zachęcam do przeglądnięcia tego krótkiego słownika o malarstwie.

RK

Krótka i żartobliwa prezentacja wyjaśnionych w słowniku pojęć na literę m:

Malarstwo manierystyczne to nie to samo co obraz z manierą. Miniaturowe martwe natury nie zdobią modernistycznej mozaiki.

W sumie cały Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych zawiera 107 zwięźle wyjaśnionych pojęć plastycznych.

Jeśli chcesz przeczytać całość, przejdź do płatności: 5 zł – (dostęp bezterminowy).

Modelacja w ogromnej większości obrazów XVI w. jest przepronadzona czernią lub innym bardzo ciemnym barwnikiem, ale zasadą jest, że dla cienia użyta jest jedna i ta sama farba, rozmaicie tylko stopniowana. Ciało, draperia, książka, budynek — wszystko posiada swoją barwę lokalną, «wiedzianą», ale cień nie adaptuje się do tej barwy, nie jest cieniem obserwowanym łącznie z kolorem, zawierającym w sobie refleks, ton, przejrzystość. Zwyczaj rysowania rzeźb i odlewów antycznych przyczynił się w dużej mierze do tego jednostronnego ujęcia światłocienia i zatracenia wartości kolorystycznych, chromatycznych”.

Rzepińska M., Historia koloru, Warszawa 2009, s. 195

odnośnik obrazkowy do certyfikatu Rzetelna Firma

Bibliografia:

(podana tu literatura przedmiotu dotyczy całego słownika)