Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.

Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych dot. Malarstwa (litera e)

W tak niszowej branży jaką są sztuki plastyczne, nie trzeba się bardzo dobrze orientować, żeby robić spore wrażenie na swoich znajomych. Wystarczy chwilka czasu, żeby dało się coś i o sztuce ciekawie zagadać. Tak naprawdę wystarczy na wiele okazji tyle co w tym słowniku, np. żeby zaskoczyć prawie każdego przewodnika w prawie każdym mieście czy muzeum. Pomoże też osobom zainteresowanym bardziej poważnie tym, żeby swobodniej poruszać się po terminologii związanej z plastyką. Serdecznie zachęcam do przeglądnięcia tego krótkiego słownika o malarstwie.

RK

Krótka i żartobliwa prezentacja wyjaśnionych w słowniku pojęć na literę e:

Jak metaforyczny ekspresjonizm wyglądałby emballage, gdyby się znalazł akurat na postaci, obojętne czy ukazanej en face, czy en pied, czy en trois quarts. Dużo stoi na przeszkodzie, żeby taka sztuka powstawała w enkaustyce, choć to na pewno nie emulsja.

W sumie cały Wyjątkowo Zwięzły Słownik Terminów Plastycznych zawiera 107 zwięźle wyjaśnionych pojęć plastycznych.

Jeśli chcesz przeczytać całość, przejdź do płatności: 5 zł – (dostęp bezterminowy).

Efekt «promieniowania płaszczyzny» wynika w dużej mierze z własności refleksowania elementów składających się na mikrostruktuę mozaiki, przy czym złoto jako mające największą zdolność refleksowania jest tu elementem decydującym. Aby mozaika mogła zagrać blaskami i kolorem, musi oczywiście otrzymać światło. Stąd ważność kwestii rozmieszczenia otworów będących jego źródłem. To bardzo przemyślane operowanie światłem widoczne jest przede wszystkim w kościołach z terenu Grecji i Sycylii.

Jakie czynniki złożyły się na typ estetyki barwnej mozaik średniowiecznych; czy można mówić o barwach lub odcieniach uprzywilejowanych względnie ich zespołach; jak można by określić sposób zjawiania się barwy w dekoracji mozaikowej; czy ulega on fluktuacjom; jak przedstawia się stosunek barw chromatycznych do neutralnych, chodnych do ciepłych?”.

Rzepińska M., Historia koloru, Warszawa 2009, s. 152

odnośnik obrazkowy do certyfikatu Rzetelna Firma

Bibliografia:

(podana tu literatura przedmiotu dotyczy całego słownika)