Witam serdecznie! Informację o moim wykształceniu, a więc uzasadnienie mojego świadczenia „usług edukacyjnych w zakresie kultury i sztuki w tym malarstwa” można znaleźć najszybciej na podstronie kwalifikacje, natomiast dane dotyczące mojej działalności gospodarczej można przeczytać na przykład na podstronie oferta.
W tak niszowej branży jaką są sztuki plastyczne, nie trzeba się bardzo dobrze orientować, żeby robić spore wrażenie na swoich znajomych. Wystarczy chwilka czasu, żeby dało się coś i o sztuce ciekawie zagadać. Tak naprawdę wystarczy na wiele okazji tyle co w tym słowniku, np. żeby zaskoczyć prawie każdego przewodnika w prawie każdym mieście czy muzeum. Pomoże też osobom zainteresowanym bardziej poważnie tym, żeby swobodniej poruszać się po terminologii związanej z plastyką. Serdecznie zachęcam do przeglądnięcia tego krótkiego słownika o malarstwie.
Wzruszenia, których dostarcza sztuka barokowa przywołują w wyobraźni subtelne barwy polichromii w kościołach tego czasu, ale też bywa, że pozwalają myśleć, iż tak malownicze rzeźby tamtej epoki nie mogły powstać bez wykonania wcześniej bozzetto. W naszych czasach (oczywiście przy sprzyjających okolicznościach) na pewno nie byłoby większym problemem uznać same bozzetta za finalne rzeźby, które mogły by być prezentowane, np. na biennale o baroku organizowanym w mieście, w którym właśnie ta sztuka mówi najgłośniej.
„Blask złota i światła spotkały się tutaj w sposób zamierzony dla wyrażenia filozofii metafizycznej epoki.
W kręgu kultury łacińskiej brak wielkich dzieł sztuki będących tak dosłowną i jednoznaczną interpretacją «filozofii światła». Istnieją natomiast przykłady w iluminatorstwie książkowym, a jeden z nich jest szczególnie interesujący jako bezpośrednia ilustracja tekstu całkowicie mistycznego i wizjonerskiego.
Jest to mianowicie miniatura (malowana ok. lat 1160-80), pochodząca z kodeksu zanego Liber scivias (Sci vias Domini — poznaj drogi Pana). Sam kodeks, przechowywany w Bibliotece Miejskiej w Wiesbaden, zaginął podczas ostatniej wojny. Istnieje jednak jego dokładny opos oraz odrys”.
Rzepińska M., Historia koloru, Warszawa 2009, s. 121-122
(podana tu literatura przedmiotu dotyczy całego słownika)